Rynek akcji cieszy się od lat coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród inwestorów profesjonalnych, ale stał się również miejscem dla każdego chcącego ulokować tam swój kapitał. Wiele osób poszukuje dodatkowego źródła dochodu, czy możliwości bezpiecznego zainwestowania posiadanego kapitału i znaczna ich część wybiera giełdę. W dzisiejszym materiale przyglądniemy się tematowi inwestowania w akcje, przybliżymy Wam na czym dokładnie polegają te działania oraz jak w kilku krokach dokonać pierwszych transakcji.
Na czym polega inwestowanie w akcje?
Całkowicie od początku – inwestowanie w akcje to dość jedno z najbardziej popularnych skojarzeń jakie przychodzi nam na myśl kiedy słyszymy samo słowo inwestowanie. Ale na czym to właściwie polega? Inwestor po dokonaniu kompletnej analizy dokonuje zakupu akcji danej spółki. Akcji, czyli inaczej mówiąc udziału w spółce. Nie oznacza to wcale, że masz już większe prawa do decyzji związanych z działaniami podmiotu, póki co jesteś akcjonariuszem mniejszościowym, a to kiedy i czy w ogóle będziesz kluczowym “współwłaścicielem” spółki zależy od ilości nabytych akcji.
Inwestowanie w akcje przebiega poprzez platformę inwestycyjną czy to przez pośrednictwo konta maklerskiej czy rachunku brokerskiego. Zakupiona akcja niezależnie od tego w jaki sposób tego dokonałeś już zawsze taka sama.
Jak i dlaczego kurs akcji się zmienia?
Rynek określa cenę pojedynczej akcji, a zmienność tej ceny przedstawia wykres. Jeśli akcja danej spółki kosztuje przykładowo 100 złotych możesz nabyć 10 akcji, których łączna cena wyniesie 1 000 PLN. Transakcję możesz zrealizować tylko wtedy gdy inny inwestor w danym momencie będzie sprzedawał taki pakiet akcji po takiej cenie.
Załóżmy że nabyłeś już swój pakiet akcji, teraz to rynek określa cenę pojedynczej. Jeśli popyt na akcje tej spółki rośnie i więcej osób chce kupić niż sprzedać – kurs akcji może iść w górę, a Ty zaczynasz widzieć na swoim rachunku wzrosty – i odwrotnie.
Jak liczyć zysk przy wzroście kursu nabytych akcji?
Jeśli tak jak przedstawiliśmy w przykładzie nabyłeś pakiet akcji po cenie 100 PLN, a aktualny jej kurs wynosi 120 PLN. Twój zysk powinien wynosić teraz dokładnie 200 złotych. Pamiętaj jednak, że usługodawca, czyli broker pobiera prowizję od zleceń więc od całkowitego zysku musisz ją odliczyć. Drugą kwestią jest podatek dochody, który będziesz musiał zapłacić pod koniec roku. Wynosi on 19% od zysku, czyli twoich 200 PLN. Dopóki jednak nie sprzedasz pakietu akcji po wyższej cenie niż zakupiłeś i nie posiadasz realnie wyższej kwoty – nie zyskałeś. Kurs akcji w każdym momencie może spaść, wrócić do poziomów po jakich nabyłeś swój pakiet lub jeszcze niżej co zacznie generować Ci stratę.
Dlaczego ważna jest edukacja i doświadczenie w inwestowaniu na rynku akcji?
Aby przewidzieć, czy dana spółka może przynieść Ci zysk musisz odpowiednio wcześnie dokonać analizy. Sprawdzić parametry, historie, plany rozwoju spółki etc. Wszystko po to by wiedzieć, czy twój kapitał którym dzielisz się ze spółką zostanie dobrze wykorzystany, tak aby podmiot mógł w przyszłości osiągać wyższe wyniki i cieszyć się wzrostem akcji, co da bezpośrednio i tobie zysk.
Wszystko to nie jest tak proste, jak wydaje się w teorii. Edukacja, wiedza i umiejętność dokonania analizy to kluczowe cechy jakie powinien posiadać inwestor, aby móc świadomie podejmować korzystne dla siebie decyzje. W sieci jest wiele materiałów, które mogą pomóc Ci w edukacji i zdobywaniu wiedzy. Odwiedź stronę https://www.fxmag.pl/inwestowanie i całkiem za darmowo korzystaj z pomocy ekspertów i doświadczonych traderów.
Zysk z dywidendy
Dodatkowym zyskiem dla Ciebie, jako akcjonariusza może być zysk z dywidendy. Czy ona jest? Dywidenda to nic innego jak podział zysku, który może ale nie musi mieć miejsce przynajmniej raz do roku. Gdy spółka osiąga zadowalające przychody jej właściciele mogą zadecydować o podziale zysku z akcjonariuszami. Jest to działanie dobrowolne. Wysokość dywidendy jest dzielona przez liczbę akcji, a następnie w zależności od tego ile akcji posiadasz może pomnożyć tę kwotę, która zostanie do dostarczenia w wyznaczonym terminie na twój rachunek brokerski. Pamiętaj, że od dywidendy także musisz odprowadzić podatek Belki.